La societat d’avui dia està plena d’esclaus moderns

Difusió i Sensibilització
Es va publicar el dijous, 07 novembre 2013
AddThis Social Bookmark Button

Entrevista a Ángel Juárez President de Mare Terra Fundació Mediterrània per Noticies TGN

Aquesta serà una tardor moguda per a Ángel Juárez. Quan es compleixen vint anys de Mare Terra-Fundació Mediterrània, l’Ajuntament de Tarragona ha acordat concedir a l’entitat el Diploma al Mèrit Cívic. En paral·lel a l’activitat d’aquesta associació, centrada en temes d’ecologia social, el seu màxim representant presentarà en societat el pròxim 15 de novembre el seu darrer llibre de poemes, ‘Aromas’, que recull la seva producció més intimista en el camp de les lletres, en el que és el seu cinquè llibre de poesia. Ángel Juárez s’enfronta a una tardor plena de reptes i de trobades.

 

 

 

L'entrevista és molt interessant i us convidem a veure-la AQUÍ


L’Ajuntament reconeixerà la tasca de Mare Terra-Fundació Mediterrània. Com comença l’activitat de l’entitat ara fa vint anys?

L’entitat neix de la necessitat vital que una ciutat com Tarragona disposés d’un grup ecologista. Una ciutat amb indústria petroquímica, amb una intensa activitat portuària, que pateix la factura del turisme de masses i que té tres centrals nuclears a prop havia de disposar d’una entitat que vetllés pel medi ambient. Per aquest motiu, l’any 1993, a partir d’una fira centrada en temes ambientals, es va fundar el grup Mediterrània, Centre d’Iniciatives Ecològiques

És complicat explicar-ho de manera ràpida, però com definiria l’activitat de l’entitat en aquests vint anys?

Vam començar denunciant de manera clara les injustícies ecològiques i ens vam adonar que el medi ambient no és un projecte local, sinó global. Per aquest motiu, cada cop més, ens hem anat implicant en projectes solidaris d’ecologia juntament amb altres associacions de l’Amèrica llatina. D’altra banda, des del principi ens vam adonar que és molt important ensenyar a les generacions futures i centrar-nos en l’educació ambiental. En aquest sentit, actualment tenim milers d’alumnes en diferents centres educatius. En l’àmbit local, hem fundat la Coordinadora d’Entitats, que reuneix més de 700 entitats.

I des d’aquesta perspectiva, com veu el futur de l’entitat?

Estem en un moment de canvi de sistema, de canvi de societat i de valors. Des de la nostra entitat creiem que hem de continuar tractant temes ecològics i econòmics, però també cal fer ecologia social i implicar-nos més per millorar la qualitat de vida de les persones que tenim més a prop en temps complicats com els actuals.

Creu que augmenta el voluntariat en temps de crisi?

Actualment vivim en un sistema d’esclavatge que crea persones amb molta por –els esclaus moderns– que carreguen hipoteques, tenen sous precaris i són els més perjudicats per la crisi, mentre que altres que ja vivien molt bé continuen igual i, a més a més, poden comprar totes les oportunitats que no estan a l’abast dels altres. Són temps especialment complicats per a les entitats solidaries, perquè abans quedava molt bé anar a fer cooperativisme a Nicaragua, però avui tot és molt complicat i falten anys per reclamar els nostres drets. Moltes ONG que fins ara sobrevivien a cop de taló i de subvenció han desaparegut.

En aquest context, com sobreviu una entitat com Mare Terra-Fundació Mediterrània?

No és cap secret, ens estem autofinançant gairebé en un 90% des de sempre, per això no hem caigut. Ens mantenim gràcies als convenis que tenim amb empreses privades i a la tasca d’educació ambiental que duem a terme als centres educatius. La realitat és que una ONG no pot subsistir si no té una entrada de diners.

Ha rebut mai ofertes per formar part d’algun partit polític?

Sí, en diverses ocasions i per part de diversos partits. La situació és tan estranya que en aquests moments tinc algunes propostes sobre la taula, però és quelcom que no està entre les meves prioritats. Hi ha moltes coses a fer des de la nostra entitat i si passés a engrandir les files de molts comportaments que fa anys que critiquem des de Mediterrània seria un gran hipòcrita. Estic satisfet de la feina que faig i estic convençut que s’han de fer gran canvis en la política i el joc polític a molts nivells.

En aquest context, el 15 de novembre presentarà el seu darrer llibre de poesia, que du per títol ‘Aromas’

L’acte es farà el 15 de novembre al Museu d’Art Modern de Tarragona a les 19 hores i serà una vetllada molt agradable, amb lectura de poemes i debat. La idea és que hi participin diferents persones sense tenir en compte interessos ni colors polítics, en una reunió on la poesia serà l’eix central. El llibre és una col·lecció d’escrits que volen recollir un esperit positiu i hi ha qui diu que més aviat sembla un llibre d’autoajuda.

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews

Utilizamos cookies para mejorar la experiencia de navegación. Si continuas navegando, consideramos que aceptas su uso. Saber más.

Acepto las Cookies de este sitio web.